Jeśli Twój rodzic w dzieciństwie obciążał Cię swoim problemami zdrowotnymi, emocjami i wymagał od Ciebie za dużo zaangażowania/ wspierania go w trudnych chwilach, to taka zamiana ról spowodowała, że nie czułeś się bezpiecznie. Brak poczucia bezpieczeństwa został również poważnie zaburzony, kiedy rodzic chorował, był w szpitalu, miał poważne zaburzenia psychiczne, podejmował ryzykowne działajania, nie dbał o swoje zdrowie, zmarł lub popelnił samobójstwo. Jeśli drugi rodzuc nie był dostępny, to dziecko trwało we wiecznym lęku.

Twój układ nerwowy ciągle skanował środowisko czy rodzic będzie dostępny, czy zachoruje, emocjonalnie się rozsypie lub umrze. Dla dziecka przetrwanie bez opiekuna jest niemożliwe, więc cała energia jest skupiona na dostępności rodzica i utrzymaniu więzi. Jeśli działo się coś w zachowaniu rodzica, co zagrażało Twojemu poczuciu bezpieczeństwa, to Twój układ nerwowy stał się hiperwyczulony na wszelkie sygnały ze strony opiekuna, że może być niedostępny/coś złego może się wydarzyć.

Moi pacjenci (łącznie ze mną) cierpiący na lęk przed śmiercią, utratą zdrowia, często w dzieciństwie martwili się o zdrowie, dostępność i stabilność swoich rodziców. Mózg i układ nerowowy zapisał te odczucia w swoim automatycznym skrypcie reakcji. Dlatego w życiu dorosłym pod wpływem różnych bodźców z zewnątrz i odczuć ze strony ciała (od wewnątrz), mózg zaczyna nadinterpretować te bodźce jako poważne zagrożenie życia i pojawią się myśli: umrę, dlaczego tak dziwnie czuję, pewnie jestem chory, coś się ze mną stanie, moi bliscy zachorują,zostanę sam, coś się wydarzy złego, stracę kontrolę, oszaleję itd.

Twój wewnętrzny dialog (Twoje automatyczne myśli) występuje w formie telegraficznej – jedno krótkie słowo czy obraz zawiera w sobie serię myśli, wspomnień, powiązań i reakcji w ciele (pamięć ciała). Przez nadmierne wyczulenie na bodźce i połączenie z dręczącymi/katastroficznymi myślami skierowanymi na przyszłość, Twój układ nerwowy staje się nadwrażliwy, przestymulowany i zbyt wyczulony-pojawia się silny lęk, czasami prowadzący również do ataków paniki. Czym więcej myślisz o tych objawach i chcesz się ich pozbyć, tym więcej odczuwasz lęku.

Pamięć telegraficzna – silny stres

Podstawą wyjścia z lęku i paniki (zaburzeń lękowych) jest wprowadzenie poczucia bezpieczeństwa dla mózgu przez uspokojenie katastroficznych myśli i pobudzenia w ciele – odpowiednia stabilizacja układu nerwowego. Jeśli szukasz narzędzia do pracy z lękiem, to mój kurs ,,Jak radzić sobie z lękiem i paniką ” pozwoli Ci oswoić lęk, nauczyć się z nim postępować i zacząć żyć spokniej i normalniej. Mój kurs obecnie jest w promocyjnej cenie.